Literacy Homework Week 5-8

“Emily wait for me!” I shouted as my friend came zooming past in her brand new car. The car stopped suddenly to a halt as it and it’s driver waited for me to jump inside. We went brushing past the streets at full speed. I told her to stop and slow down but she never did. I tried to enjoy it but I just couldn’t. “I can’t do this I stated to myself. Then… BANG!!! We crashed. I could feel my legs go numb then my head starting to bleed. I was really scared. What was going to happen next?

Maths Homework Week 5-8

I don’t really know what my favorite three course meal is because we don’t really have them that much but I would have to say I like Spaghetti:
NIBBLES:
To start off my three course meal we would heat up some garlic bread that we brought from the Super market.
Garlic bread = $2.50
MAIN:
The main meal is spaghetti and my mum cooks that.
Spaghetti = $4
Pasta Sauce = About $2
DESERT:
Desert would be some ice-cream with topping.
Ice-cream = $5
Topping = $2.50
All together my three course meal would cost about $16. So if I had $100 to spend I would have $84 left.