Maths Homework Week 5-8

I don’t really know what my favorite three course meal is because we don’t really have them that much but I would have to say I like Spaghetti:
NIBBLES:
To start off my three course meal we would heat up some garlic bread that we brought from the Super market.
Garlic bread = $2.50
MAIN:
The main meal is spaghetti and my mum cooks that.
Spaghetti = $4
Pasta Sauce = About $2
DESERT:
Desert would be some ice-cream with topping.
Ice-cream = $5
Topping = $2.50
All together my three course meal would cost about $16. So if I had $100 to spend I would have $84 left.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *